Тайлбар

Мөөгөнцрийн нэг боодлын зардлыг хэрхэн тооцох вэ?

Мөөгөнцрийн нэг багцын зардлыг дараахь томъёогоор тооцоолж болно.

Нэгж ногдох нийт зардал (C)-ийг:

§§ C = \frac{P \times N}{Q} §§

хаана:

  • § C § — нэг ширхэг мөөгөнцрийн нийт зардал
  • § P § — нэг багцын үнэ (доллараар)
  • § N § — худалдаж авсан багцын тоо
  • § Q § — баглаа боодол дахь мөөгөнцрийн тоо хэмжээ

Энэхүү томьёо нь савлагааны үнэ болон тэдгээрийн дотор агуулагдах тоо хэмжээнээс хамааран мөөгөнцрийн нэгжид хэр их мөнгө зарцуулж байгааг олж мэдэх боломжийг танд олгоно.

Жишээ нь:

  • Нэг багцын үнэ (§ P §): $5
  • Багц дахь тоо хэмжээ (§ Q §): 10
  • Багцын тоо (§ N §): 2

Нэгжийн нийт зардал:

§§ C = \frac{5 \times 2}{10} = 1 \text{ dollar per unit} §§

Мөөгөнцрийн нэг багцын өртөг тооцоолуурыг хэзээ ашиглах вэ?

  1. жигнэх, хоол хийх: Мөөгөнцөрийг бөөнөөр нь жижиг савлагаатай худалдан авах нь зардлын үр ашгийг тодорхойлох.
  • Жишээ нь: Талх үйлдвэрлэгч том боодол мөөгөнцөр худалдаж авснаар урт хугацаанд мөнгө хэмнэж байгаа эсэхийг үнэлж чадна.
  1. Орцын төсөв зохиох: Гэрийн тогооч, нарийн боовчид орцныхоо зардлыг илүү нарийвчлалтай төлөвлөхөд тусал.
  • Жишээ нь: талх нарийн боовны нийт зардалд мөөгөнцөр хэр их хувь нэмэр оруулдгийг ойлгох.
  1. Бизнес төлөвлөлт: Бүтээгдэхүүндээ мөөгөнцөр ашигладаг бизнесүүдэд энэхүү тооцоолуур нь үнийн стратегид тусалж чадна.
  • Жишээ нь: Талх нарийн боовны үйлдвэр нь талхны нэг багц дахь мөөгөнцрийн өртгийг тооцоолж, зохих үнийг тогтоож болно.
  1. Зардлын харьцуулалт: Өөр өөр ханган нийлүүлэгч эсвэл брендийн нэг ширхэг мөөгөнцрийн өртгийг харьцуулна.
  • Жишээ нь: Орон нутгийн дэлгүүр эсвэл онлайн нийлүүлэгч мөөгөнцрийн илүү сайн үнийг санал болгодог эсэхийг үнэлэх.

Практик жишээнүүд

  • Гэрээр жигнэх: Гэрийн нарийн боовчин энэ тооны машиныг ашиглан жижиг боодолтой мөөгөнцрийг байнга худалдаж авахаас илүү том боодол худалдаж авах нь илүү хэмнэлттэй эсэхийг тодорхойлох боломжтой.
  • Арилжааны жигнэмэг: Талх нарийн боовны үйлдвэрүүд энэ хэрэгслийг ашиглан орцын өртөгт дүн шинжилгээ хийж, гурилан бүтээгдэхүүний үнийн стратегийг оновчтой болгох боломжтой.
  • Хоол хийх анги: Багш нар энэхүү тооцоолуурыг оюутнуудад хоол хийхдээ орцын зардал, төсвийн талаар зааж өгөх боломжтой.

Ашигласан нэр томъёоны тодорхойлолт

  • Багцын үнэ (P): Нэг боодол мөөгөнцрийн үнэ, ихэвчлэн доллараар илэрхийлэгддэг.
  • Баглаа боодол дахь тоо хэмжээ (Q): Нэг хайрцагт агуулагдах мөөгөнцрийн нэгжийн тоо.
  • Багцын тоо (N): Худалдан авсан багцын нийт тоо.

Дээрх тооцоолуурыг ашиглан өөр өөр утгуудыг оруулж, нэгжийн зардлын динамик өөрчлөлтийг харна уу. Үр дүн нь жигнэх, хоол хийх хэрэгцээндээ тулгуурлан мэдээлэлтэй шийдвэр гаргахад тань тусална.