Тайлбар

Нэг жигнэмэгийн зардлыг хэрхэн тооцох вэ?

Нэг жигнэмэгийн зардлыг дараахь томъёогоор тооцоолж болно.

Претзелийн үнэ:

§§ \text{Cost per Pretzel} = \frac{\text{Price per Pack}}{\text{Number of Pretzels in Pack}} §§

хаана:

  • § \text{Cost per Pretzel} § — нэг жигнэмэгийн үнэ
  • § \text{Price per Pack} § — боодол жигнэмэгийн нийт үнэ
  • § \text{Number of Pretzels in Pack} § — багцад агуулагдах жигнэмэгийн нийт тоо

Энэхүү томьёо нь жигнэмэг бүрт хэр их мөнгө зарцуулж байгаагаа олж мэдэх боломжийг олгодог бөгөөд энэ нь төсөв зохиох, үнийг харьцуулах зэрэгт хэрэг болно.

Жишээ нь:

Нэг багцын үнэ (§ \text{Price per Pack} §): $10

Багц дахь амтат талхны тоо (§ \text{Number of Pretzels in Pack} §): 20

Pretzel-ийн өртөг:

§§ \text{Cost per Pretzel} = \frac{10}{20} = 0.50 \text{ USD} §§

Pretzels-ийн багцын өртөг тооцоолуурыг хэзээ ашиглах вэ?

  1. Төсөв боловсруулах: Зуушанд хэр их мөнгө зарцуулж байгаагаа тодорхойлж, түүндээ тохируулан төсвөө тохируул.
  • Жишээ нь: Хэрэв та байнга жигнэмэг худалдаж авдаг бол нэг амттангийн өртгийг мэдэх нь худалдан авах талаар илүү мэдээлэлтэй шийдвэр гаргахад тусална.
  1. Үнийн харьцуулалт: Янз бүрийн брэнд эсвэл сав баглаа боодлын хэмжээнүүдийн зардлын үр ашгийг харьцуулах.
  • Жишээ нь: Том савлагаа нь жижиг савлагаатай харьцуулахад илүү үнэ цэнэтэй эсэхийг үнэлэх.
  1. Дэлгүүрийн шийдвэр: Бэлэн талхны хямдрал эсвэл хямдрал нь үнэ цэнэтэй эсэхийг үнэл.
  • Жишээ нь: Хэрэв багц худалдаанд гарсан бол хямдарсан үнэ нь илүү ашигтай эсэхийг хурдан тооцоолж болно.
  1. Хоолны төлөвлөлт: Өртөгийг нь ойлгож, амтат жигнэмэгийг хоолны төлөвлөлтдөө тусга.
  • Жишээ нь: Хэрэв та үдэшлэг хийхээр төлөвлөж байгаа бол нэг жигнэмэгийн зардлыг мэдэх нь зуушны төсөв гаргахад тусална.
  1. Эрүүл мэнд, хоол тэжээл: Хоолны сонголттойгоо уялдуулан хөнгөн зуушны үнийг анхаарч үзээрэй.
  • Жишээ нь: Хэрэв та эрүүл хооллохыг хичээж байгаа бол нэг жигнэмэгийн өртгийг мэдэх нь таны төсөвт тохирох эсэхийг шийдэхэд тусална.

Практик жишээнүүд

  • Хүнсний дэлгүүр: Худалдан авагч нь жижиг боодол худалдаж авахаас илүү их хэмжээний мах худалдаж авах нь илүү хэмнэлттэй эсэхийг тодорхойлохын тулд энэхүү тооцоолуурыг ашиглаж болно.
  • Үйл явдлын төлөвлөлт: Арга хэмжээг зохион байгуулагч нь цугларалтанд шаардагдах жигнэмэгийн нийт зардлыг тооцож, бусад зуушны сонголттой харьцуулж болно.
  • ** Өртгийн шинжилгээ**: Бизнес эрхлэгч нь бүтээгдэхүүнийхээ өрсөлдөхүйц үнийг тогтоохын тулд нэг жигнэмэгийн өртөгт дүн шинжилгээ хийж болно.

Тооны машинд ашигласан нэр томъёоны тодорхойлолт

  • Багцын үнэ: Нэг боодол жигнэмэг худалдаж авахад шаардагдах нийт мөнгөн дүн.
  • Багц дахь Pretzels-ийн тоо: Нэг багцад агуулагдах тус тусад нь бэлтгэсэн талхны нийт тоо.
  • Pretzel ногдох зардал: Савлагаан дахь нийт үнэ болон тоо хэмжээн дээр үндэслэн тус бүрээр нь тус бүрээр нь тооцсон үнэ.

Дээрх тооцоолуурыг ашиглан өөр өөр утгыг оруулж, нэг жигнэмэгийн зардлыг динамикаар өөрчлөхийг харна уу. Үр дүн нь таны зууш худалдан авах зуршилд тулгуурлан мэдээлэлтэй шийдвэр гаргахад тусална.