Cost per Pack of Chewing Gum Calculator
Тайлбар
Нэг ширхэг бохьны зардлыг хэрхэн тооцох вэ?
Нэг ширхэг бохьны зардлыг дараахь томъёогоор тооцоолж болно.
Нэг бохьны зардал:
§§ \text{Cost per Gum} = \frac{\text{Price per Pack}}{\text{Gums per Pack}} §§
хаана:
- § \text{Cost per Gum} § — нэг ширхэг бохьны үнэ
- § \text{Price per Pack} § — боодол бохьны нийт үнэ
- § \text{Gums per Pack} § — багцад агуулагдах бохьны тоо
Энэхүү томьёо нь бохь тус бүрд хэр их мөнгө зарцуулж байгаагаа мэдэх боломжийг олгоно.
Жишээ нь:
Нэг багцын үнэ (§ \text{Price per Pack} §): $2.50
Багц тутамд бохь (§ \text{Gums per Pack} §): 10
Нэг бохьны зардал:
§§ \text{Cost per Gum} = \frac{2.50}{10} = 0.25 \text{ (or 25 cents)} §§
Тодорхой тооны бохьны нийт зардлыг хэрхэн тооцох вэ?
Тодорхой тооны бохьны нийт зардлыг мэдэхийн тулд та дараах томъёог ашиглаж болно.
Нийт зардал:
§§ \text{Total Cost} = \text{Cost per Gum} \times \text{Gums to Buy} §§
хаана:
- § \text{Total Cost} § — таны заасан тооны буйланд зарцуулах нийт дүн
- § \text{Gums to Buy} § — таны авахыг хүссэн бохьны тоо
Жишээ нь:
Хэрэв та 30 ширхэг бохь худалдаж авахыг хүсвэл:
Нийт зардал:
§§ \text{Total Cost} = 0.25 \times 30 = 7.50 §§
Бохь зажлах үнэ тооцох машиныг хэзээ ашиглах вэ?
- Төсөв боловсруулах: Бохь зажлахад хэр их мөнгө зарцуулахаа хэрэглээнээсээ хамаараад тодорхойл.
- Жишээ нь: Зуушны сарын төсвөө төлөвлөх.
- Үнийн харьцуулалт: Янз бүрийн брэнд эсвэл сав баглаа боодлын хэмжээнүүдийн зардлын үр ашгийг харьцуулах.
- Жишээ нь: Том савлагаа нь жижиг савлагаатай харьцуулахад илүү үнэ цэнэтэй эсэхийг үнэлэх.
- Дэлгүүрийн шийдвэр: Бөөнөөр бохь худалдаж авахдаа мэдээлэлтэй сонголт хийгээрэй.
- Жишээ нь: Нэг ширхэгийн зардлаар нэг багц эсвэл олон багц худалдаж авах уу гэдгээ шийдэх.
- Урамшууллын санал: Урамшууллын хэлэлцээр эсвэл хөнгөлөлтийн үнэ цэнийг үнэлэх.
- Жишээ нь: “Нэгийг худалдаж ав, нэгийг үнэгүй аваарай” гэсэн саналыг ойлгох нь үнэ цэнэтэй юм.
- Эрүүл мэнд, эрүүл мэнд: Эрүүл амьдралын хэв маягийн нэг хэсэг болох бохьны хэрэглээ болон түүний өртөгийг хянах.
- Жишээ нь: Элсэн чихэргүй бохь худалдаж авахад хэр их мөнгө зарцуулж байгаагаа хянах.
Практик жишээнүүд
- Жижиглэнгийн худалдаа: Худалдан авагч нь дэлгүүрээс бохь худалдаж авахдаа хамгийн сайн үнэ цэнийг тодорхойлохын тулд энэхүү тооцоолуурыг ашиглан мөнгөөр хамгийн их ашиг олох боломжтой.
- Үйл явдлын төлөвлөлт: Зохион байгуулагчид арга хэмжээний бохьны нийт өртөгийг тооцоолж, төсөвт багтаахыг баталгаажуулах боломжтой.
- Хувийн санхүү: Хувь хүмүүс бохь худалдаж авсан зарцуулалтыг цаг хугацааны явцад хянах боломжтой бөгөөд энэ нь тэдэнд зуушныхаа нийт төсвийг удирдахад тусалдаг.
Дээрх тооцоолуурыг ашиглан өөр өөр утгыг оруулж, нэг ширхэгийн өртөг болон нийт зардлын өөрчлөлтийг динамикаар харна уу. Үр дүн нь таны бохь худалдан авах зуршилд тулгуурлан мэдээлэлтэй шийдвэр гаргахад тусална.
Тооны машинд ашигласан нэр томъёоны тодорхойлолт
- Багцын үнэ: Нэг боодол бохьны нийт зардал.
- Багцанд буй бохь: Нэг хайрцагт агуулагдах бохьны тоо.
- Худалдан авах бохь: Таны худалдаж авахыг хүссэн бохьны нийт тоо.
- Нэг бохьны үнэ: Нэг ширхэг бохьны үнэ, боодол дахь бохьны тооноос тооцсон үнэ.
- Нийт зардал: Хүссэн тооны бохь авахад зарцуулсан нийт дүн.
Энэхүү тооцоолуур нь хэрэглэгчдэд ээлтэй, мэдээлэл сайтай байхаар бүтээгдсэн бөгөөд бохь зажлах талаар ухаалаг худалдан авах шийдвэр гаргахад шаардлагатай хэрэгслээр хангана.