Тайлбар

Нэг багц гахайн махны өртгийг хэрхэн тооцох вэ

Энэхүү тооцоолуур нь гахайн утсан махны зүсмэл бүр хэр үнэтэй болохыг, янз бүрийн орцод тулгуурлан нэг кг ногдох зардлыг олох боломжийг танд олгоно. Тооцооллыг дараахь параметрүүд дээр үндэслэнэ.

  1. Багцын үнэ: Гахайн махны багцын нийт зардал.
  2. Багц дахь зүсмэлийн тоо: Багцанд байгаа зүсмэлийн нийт тоо.
  3. Баглаа боодлын жин: Гахайн утсан махны жинг килограммаар илэрхийлнэ.
  4. Кг-ын үнэ: Нэг кг гахайн махны үнэ.

Ашигласан томьёо

Хэсэг бүрийн зардал:

Нэг зүсмэлийн зардлыг дараахь томъёогоор тооцоолж болно.

§§ \text{Cost per Slice} = \frac{\text{Price per Pack}}{\text{Number of Slices per Pack}} §§

хаана:

  • § \text{Cost per Slice} § — гахайн махны зүсэм бүрийн үнэ
  • § \text{Price per Pack} § — гахайн махны багцын нийт үнэ
  • § \text{Number of Slices per Pack} § — багц дахь зүсмэлийн нийт тоо

Кг тутамд зардал:

Нэг кг жингийн зардлыг дараахь томъёогоор тооцоолж болно.

§§ \text{Cost per kg} = \frac{\text{Price per kg}}{\text{Weight of Pack}} §§

хаана:

  • § \text{Cost per kg} § — нэг кг гахайн махны үнэ
  • § \text{Price per kg} § — нэг кг гахайн махны үнэ
  • § \text{Weight of Pack} § — гахайн боодлын жинг килограммаар илэрхийлнэ

Тооцооллын жишээ

  1. Жишээ 1:
  • Нэг багцын үнэ: 5 доллар
  • Нэг багц дахь зүсмэлийн тоо: 10
  • Нэг зүсмэлийн зардлын тооцоо:
  • §§ \text{Cost per Slice} = \frac{5}{10} = 0.50 \text{ USD} §§
  1. Жишээ 2:
  • кг тутамд үнэ: $10
  • Савлагааны жин: 0.5 кг
  • кг тутамд зардлын тооцоо:
  • §§ \text{Cost per kg} = \frac{10}{0.5} = 20 \text{ USD} §§

Бэконы багцын өртгийг тооцоолох машиныг хэзээ ашиглах вэ?

  1. Хүнсний дэлгүүр: Янз бүрийн брэнд эсвэл савлагааны хэмжээг харьцуулахдаа гахайн утсан махны хамгийн сайн үнэ цэнийг тодорхойл.
  • Жишээ нь: Төрөл бүрийн гахайн махны зүсмэлийн өртгийг харьцуулах.
  1. Хоолны төлөвлөлт: Тодорхой хэмжээ шаарддаг жороор гахайн махны үнийг тооцоол.
  • Жишээ нь: Гэр бүлийн цугларалтанд шаардагдах гахайн махны нийт зардлыг тооцоолох.
  1. Төсөв боловсруулах: Хүнсний бүтээгдэхүүнд зарцуулж буй зардлаа хянаж, түүндээ тохируулан төсвөө тохируулаарай.
  • Жишээ нь: Та нэг сарын хугацаанд гахайн маханд хэр их мөнгө зарцуулж байгаад дүн шинжилгээ хийх.
  1. Хоол тэжээлийн шинжилгээ: Хоол хүнсэндээ гахайн утсан махыг оруулах нь зардлын үр нөлөөг ойлго.
  • Жишээ нь: Хоолонд гахайн мах нэмэхэд үр ашгийг үнэлэх.

Практик жишээ

  • Гэрийн хоол хийх: Гэрийн тогооч энэ тооцоолуурыг ашиглан дуртай жороороо гахайн утсан маханд хэр их мөнгө зарцуулж байгаагаа тодорхойлох боломжтой бөгөөд ингэснээр төсөвтөө багтах болно.
  • Катерингийн үйлчилгээ: Хоолны газар энэ хэрэгслийг ашиглан томоохон арга хэмжээнд зориулж гахайн махны үнийг тооцоолж, үйлчилгээнийхээ өрсөлдөхүйц үнийг тогтооход тусална.
  • Хоолны блогчид: Хоолны блогчид гахайн мах агуулсан жорын зардлын үнэн зөв задаргааг уншигчдадаа өгч, агуулгын үнэ цэнийг нэмэгдүүлэх боломжтой.

Дээрх тооцоолуурыг ашиглан өөр өөр утгыг оруулаад зүсмэлийн өртөг болон килограмм тутамд ногдох зардал динамикаар өөрчлөгдөж байгааг харна уу. Үр дүн нь таны гахайн мах худалдан авах хэрэгцээнд үндэслэн мэдээлэлтэй шийдвэр гаргахад тусална.