Enter the total ingredient cost.
Enter the total packaging and other costs.
History:

Тайлбар

Хэдэн арван маффингийн зардлыг хэрхэн тооцох вэ?

Хэдэн арван маффины зардлыг олохын тулд та дараах томъёог ашиглаж болно.

Нийт зардал:

§§ \text{Total Cost} = \text{Ingredient Cost} + \text{Packaging Cost} §§

хаана:

  • § \text{Total Cost} § — маффин хийх нийт зардал
  • § \text{Ingredient Cost} § — ашигласан бүх найрлагын нийт зардал
  • § \text{Packaging Cost} § — сав баглаа боодлын нийт зардал болон холбогдох бусад зардал

Арван маффины үнэ:

§§ \text{Cost per Dozen} = \frac{\text{Total Cost}}{12} §§

Энэ томъёо нь хэдэн арван маффин хийхэд хэр их зардал гарахыг тооцоолдог.

Жишээ нь:

  • Найрлагын зардал: 10 доллар
  • Сав баглаа боодлын зардал: 2 доллар

Нийт зардлын тооцоо:

§§ \text{Total Cost} = 10 + 2 = 12 \text{ dollars} §§

Арваад тооцооны зардал:

§§ \text{Cost per Dozen} = \frac{12}{12} = 1 \text{ dollar} §§

Арван маффины өртөг тооцоологчийг хэзээ ашиглах вэ?

  1. жигнэх зардлын шинжилгээ: Маффины жорны найрлага, савлагааны нийт зардлыг тодорхойл.
  • Жишээ нь: Талх нарийн боовны эзэн энэ тооны машиныг ашиглан маффиныхаа үнийг зөв тогтоох боломжтой.
  1. Үйл явдлын төсөв зохиох: Үдэшлэг, цугларалтанд зориулсан маффины үнийг тооцоол.
  • Жишээ нь: Төрсөн өдрийн үдэшлэг төлөвлөх, маффин хийхэд хэр их мөнгө зарцуулахаа тооцоолох.
  1. Жорын масштабаар тооцох: Жорыг нэмэгдүүлэх эсвэл багасгах үед зардлыг тохируулна уу.
  • Жишээ нь: Хэрэв та 12 биш 24 маффин хийхийг хүсвэл шинэ зардлыг хялбархан тооцоолж болно.
  1. ** Зардлын харьцуулалт**: Гэрийн маффины үнийг дэлгүүрт худалдаж авсан сонголттой харьцуул.
  • Жишээ нь: Маффиныг гэртээ жигнэх эсвэл нарийн боовны дэлгүүрээс худалдаж авах нь хямд эсэхийг үнэлэх.
  1. Бизнес төлөвлөлт: Маффин борлуулах үнийг тогтооход тусална уу.
  • Жишээ: Жижиг бизнес энэ тооцоолуурыг ашиглан зардлаа нөхөж, ашиг олох боломжтой.

Практик жишээнүүд

  • Гэрээр жигнэх: Гэрийн нарийн боовчин энэ тооцоолуурыг ашиглан маффин хийх жорынхоо орц найрлага, сав баглаа боодолд хэр их мөнгө зарцуулж байгаагаа тодорхойлж, төсөвтөө багтаан зарцуулах боломжтой.
  • Катерингийн үйлчилгээ: Катерингийн үйлчилгээ нь арга хэмжээнд зориулсан маффины үнийг тооцоолж, үйлчлүүлэгчдэд үнэн зөв үнийн санал өгөхөд тусалдаг.
  • Талх нарийн боовны тэмцээн: Оролцогчид тооцоолуур ашиглан зардлаа илүү сайн ойлгож, түүний дагуу үнэ тогтоох боломжтой.

Ашигласан нэр томъёоны тодорхойлолт

  • Орцын зардал: Гурил, элсэн чихэр, өндөг, амтлагч зэрэг маффин хийхэд шаардагдах бүх орцод зарцуулсан нийт дүн.
  • Сав баглаа боодлын зардал: Худалдах, түгээх зорилгоор маффиныг савлахад ашигласан хайрцаг, боодол, бусад материал зэрэг баглаа боодлын материалд зарцуулсан нийт дүн.
  • Нийт зардал: Маффин хийхэд гарсан нийт зардлыг илэрхийлсэн орцын зардал болон савлагааны зардлын нийлбэр.
  • Арван ширхэгийн зардал: Нийт зардлыг 12-т хувааж, нэг арван маффины үнийг өгнө.

Дээрх тооцоолуурыг ашиглан өөр өөр утгыг оруулаад хэдэн арван маффины үнэ динамикаар өөрчлөгдөж байгааг харна уу. Үр дүн нь жигнэх зардалд тулгуурлан мэдээлэлтэй шийдвэр гаргахад тань тусална.