Тайлбар
Гурилын нэг багцын өртгийг хэрхэн тооцох вэ?
Гурилын гурилын багцыг үйлдвэрлэх нийт зардлыг тодорхойлохын тулд процесст хамаарах бүх найрлага, үйл ажиллагааны зардлыг харгалзан үзэх шаардлагатай. Нийт зардал ба нэг гурилан бүтээгдэхүүний өртөгийг тооцоолох томъёо нь дараах байдалтай байна.
Нийт зардал (TC)-ийг дараах байдлаар тооцно.
§§ TC = Flour Cost + Sugar Cost + Oil Cost + Yeast Cost + Egg Cost + Packaging Cost + Energy Cost + Labor Cost §§
хаана:
- Гурилын өртөг: Багцад ашигласан гурилын өртөг.
- Сахарын зардал: Багцад ашигласан элсэн чихрийн өртөг.
- Тосны зардал: Багцад ашигласан тосны өртөг.
- Мөөгөнцрийн өртөг: Багцад ашигласан мөөгөнцрийн өртөг.
- Өндөгний өртөг: Багцад ашигласан өндөгний өртөг.
- Баглаа боодлын зардал: Гурилыг савлах зардал.
- Эрчим хүчний зардал: Үйлдвэрлэлийн явцад зарцуулсан эрчим хүчний зардал.
- Хөдөлмөрийн зардал: Гурилыг хийхэд зарцуулсан хөдөлмөрийн зардал.
Донутын зардлыг (CPD) дараах байдлаар тооцно.
§§ CPD = \frac{TC}{Batch Size} §§
хаана:
- CPD: Нэг гурилан бүтээгдэхүүний өртөг.
- Багцын хэмжээ: Багцад үйлдвэрлэсэн гурилан бүтээгдэхүүний нийт тоо.
Жишээ:
Танд гурилан гурилын багцын зардал дараах байдалтай байна гэж бодъё.
- Гурилын үнэ: 10 доллар
- Элсэн чихрийн үнэ: 5 доллар
- Газрын тосны үнэ: 3 доллар
- Мөөгөнцрийн үнэ: 2 доллар
- Өндөгний үнэ: 1 доллар
- Сав баглаа боодлын зардал: 2 доллар
- Эрчим хүчний зардал: 1 доллар
- Хөдөлмөрийн зардал: 5 доллар
- Багцын хэмжээ: 12 пончик
Нийт зардлын тооцоо:
§§ TC = 10 + 5 + 3 + 2 + 1 + 2 + 1 + 5 = 29 \text{ dollars} §§
Донутын тооцооны зардал:
§§ CPD = \frac{29}{12} \approx 2.42 \text{ dollars} §§
Donuts-ийн багцын зардлыг хэзээ тооцох вэ?
- Талх нарийн боовны бизнесүүд: Энэ тооны машиныг ашиглан гурилан бүтээгдэхүүний янз бүрийн багц үйлдвэрлэх зардлыг тодорхойлж, өрсөлдөхүйц үнэ тогтооход тусална уу.
- Жишээ нь: Талх нарийн боовны үйлдвэр ашигт ажиллагааг хангахын тулд зардлаа шинжлэх боломжтой.
- Гэрийн нарийн боовны ажилчид: Төсвийн үр дүнтэй болгохын тулд хувийн жигнэмэгийн төслүүдийн орцын өртгийг тооцоол.
- Жишээ нь: Гэрийн талхчин гэр бүлийн арга хэмжээнд зориулж багцад хэр их мөнгө зарцуулахыг тооцоолж чадна.
- Зардлын шинжилгээ: Найрлагын үнийн өөрчлөлт нь үйлдвэрлэлийн нийт зардалд үзүүлэх нөлөөг үнэлэх.
- Жишээ нь: Гурилын үнийн өсөлт нь гурилын нийт өртөгт хэрхэн нөлөөлж байгааг үнэлэх.
- Санхүүгийн төлөвлөлт: Талх нарийн боовны хангамж, үйл ажиллагааны зардлыг төсөвлөхөд тусална.
- Жишээ нь: Талх нарийн боовны жижиг бизнест сарын зардлыг төлөвлөх.
- Жор боловсруулах: Янз бүрийн жоруудын зардлын үр ашигт дүн шинжилгээ хийх.
- Жишээ нь: Уламжлалт ба тансаг гурилан гурилын жорын өртөгийг харьцуулах.
Практик жишээ
- Арилжааны нарийн боовны үйлдвэр: Арилжааны нарийн боовны үйлдвэрүүд энэхүү тооцоолуурыг ашиглан үйлдвэрлэлийн зардал болон үнийн стратегиа оновчтой болгох боломжтой.
- Катерингийн үйлчилгээ: Катерингийн үйлчилгээ нь арга хэмжээнд зориулсан пончикийн зардлыг тооцож, төсөвт багтахыг баталгаажуулах боломжтой.
- Хоол хийх хичээл: Багш нар тооцоолуур ашиглан жигнэмэгийн зардлын менежментийн талаар оюутнуудад заах боломжтой.
Тооны машинд ашигласан нэр томъёоны тодорхойлолт
- Гурилын өртөг: Гурилын жоронд ашигласан гурилын мөнгөн дүн.
- Сахарын зардал: Гурилын жоронд ашигласан элсэн чихрийн мөнгөн дүн.
- Тосны зардал: Гурилын жоронд ашигласан тосны мөнгөн дүн.
- Мөөгөнцрийн өртөг: Гурилын жоронд ашигласан мөөгөнцрийн мөнгөн дүн.
- Өндөгний өртөг: Гурилын жоронд ашигласан өндөгний мөнгөн дүн.
- Баглаа боодлын зардал: Гурилыг савлахад ашигласан материалын мөнгөн дүн.
- Эрчим хүчний зардал: Жигнэх явцад зарцуулсан эрчим хүчний мөнгөн дүн.
- Хөдөлмөрийн зардал: Гурилыг үйлдвэрлэхэд зарцуулсан хөдөлмөрийн мөнгөн дүн.
- Багцын хэмжээ: Нэг багцад үйлдвэрлэсэн гурилан бүтээгдэхүүний нийт тоо.
Дээрх тооцоолуурыг ашиглан өөр өөр утгыг оруулаад нэг гурилын нийт зардал болон зардлын динамик өөрчлөлтийг харна уу. Үр дүн нь танд байгаа өгөгдөл дээр үндэслэн мэдээлэлтэй шийдвэр гаргахад тусална.