Тайлбар

Нэг уут элсэн чихрийн зардлыг хэрхэн тооцох вэ?

Нэг уут элсэн чихрийн нийт зардлыг тодорхойлохын тулд та дараах томъёог ашиглаж болно.

Нийт зардлыг (C) дараах байдлаар тооцно.

§§ C = P \times W §§

хаана:

  • § C § — нэг уут элсэн чихрийн нийт зардал
  • § P § — элсэн чихэр кг тутамд үнэ
  • § W § — уутны жин килограммаар

Энэхүү томьёо нь нэг уут элсэн чихрийг жин, килограмм тутамд нь үнээр нь хэр их мөнгө зарцуулахаа мэдэх боломжийг олгоно.

Жишээ нь:

Нэг килограмм үнэ (§ P §): $2

Цүнхний жин (§ W §): 5 кг

Нийт зардал:

§§ C = 2 \times 5 = 10 \text{ USD} §§

Нэг уут элсэн чихрийн тооцоолуурыг хэзээ ашиглах вэ?

  1. Хүнсний дэлгүүр: Хүнсний төсвөө төлөвлөхдөө элсэн чихрийн нийт өртгийг тооцоол.
  • Жишээ нь: Жигнэхийн тулд элсэн чихэрт хэр их мөнгө зарцуулахаа мэдэх.
  1. Жор төлөвлөлт: Элсэн чихэр шаардсан жорны орцын өртгийг тодорхойлно.
  • Жишээ нь: Олон уут элсэн чихэр хэрэглэдэг бялуу жорны нийт зардлыг тооцоолох.
  1. Төсөв боловсруулах: Шаардлагатай зүйлсийн өртгийг ойлгож өрхийн зардлаа зохицуулахад тусална уу.
  • Жишээ нь: Нэг сарын хугацаанд элсэн чихэрт хэр их мөнгө зарцуулж буйгаа үнэлэх.
  1. Харьцуулсан худалдаа: Элсэн чихрийн хамгийн сайн наймааг олохын тулд өөр өөр дэлгүүрүүдийн үнийг харьцуулж үзээрэй.
  • Жишээ нь: Бөөнөөр худалдаж авах нь илүү хэмнэлттэй эсэхийг үнэлэх.
  1. Бизнесийн хэрэглээ: Жижиг бизнес эсвэл нарийн боовны үйлдвэрүүдийн хувьд бүтээгдэхүүний үнийг тогтоох элсэн чихрийн зардлыг тооц.
  • Жишээ нь: Талх нарийн боовны үнийг найрлагын өртөг дээр үндэслэн тогтоох.

Практик жишээнүүд

  • Гэрийн жигнэмэг: Гэрийн нарийн боовчин энэ тооны машиныг ашиглан нэг багц жигнэмэг эсвэл бялуунд хичнээн хэмжээний элсэн чихэр шаардагдахыг тодорхойлох боломжтой.
  • Катерингийн үйлчилгээ: Катерингийн үйлчилгээ нь томоохон арга хэмжээнд шаардагдах элсэн чихрийн нийт зардлыг тооцож, үйлчлүүлэгчдэд үнэн зөв үнийг тогтоох боломжтой.
  • Хүнсний үйлдвэр: Ресторанууд энэхүү тооцоолуурыг орцын зардлыг удирдаж, ашиг орлогоо хадгалах боломжтой.

Тооны машинд ашигласан нэр томъёоны тодорхойлолт

  • Килограммын үнэ (P): Брэнд болон дэлгүүрээс хамаарч өөр өөр байж болох нэг кг элсэн чихрийн үнэ.
  • Уутны жин (W): Чихрийн уутны нийт жинг ихэвчлэн килограммаар хэмждэг.
  • Нийт зардал (C): Нэг кг элсэн чихрийн үнийг уутны жинд үржүүлж тооцсон, таны төлөх эцсийн дүн.

Дээрх тооцоолуурыг ашиглан өөр өөр утгыг оруулж, нийт зардлын өөрчлөлтийг динамикаар харна уу. Үр дүн нь таны төсөв, хэрэгцээнд тулгуурлан мэдээлэлтэй шийдвэр гаргахад тусална.